Która agencja będzie najlepsza dla Twojej firmy? Działająca w obszarze jednego medium czy może wielokanałowa agencja marketingowa?
Przede wszystkim pamiętaj: współczesny marketing to znacznie więcej niż tylko promowanie produktów czy usług.
Marketerzy każdego dnia ciężko pracują, aby zbudować i utrzymać relację z konsumentami.
Aby dobrze to zrobić, konieczne jest zrozumienie i wykorzystanie marketingowych punktów styku.
Nie wiesz czym są punkty styku (ang. touchpoints)?
Nie przejmuj się, w dzisiejszym wpisie zagłębiamy się w to, czym one są, jakie są ich cyfrowe odpowiedniki i dlaczego wybór wielokanałowej agencji marketingowej może wzmocnić zasięg Twojej marki.
Czym są marketingowe punkty styku?
Na najbardziej podstawowym poziomie, punkt styku, to każda interakcja konsumenta z Twoją marką, od momentu, gdy o Tobie usłyszy, do momentu, gdy dokona pierwszego zakupu i rozważa ponowny zakup.
Punkty styku stanowią podróż klienta (ang. customer journey) z Twoją marką, a zarządzanie tymi interakcjami ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdej marki.
Przykład: Zegarki Rolex to synonim luksusu. Czy zegarki rolex są dostępne dla każdego? Nie – ich cena waha się od kilkunastu do setek tysięcy złotych. Dlatego Rolex ma świadomość, że jeżeli ktoś już jest gotowy zapłacić tak wysoką cenę za zegarek, na każdym kroku musi być przeświadczony o tej ekskluzywności.
Rolex odrobił pracę domową i bardzo dokładnie zaprojektował punkty styku swojej marki z grupą docelową.
Poczynając od obrandowanych pudełek z zegarkami, metkami przypominającymi pieczęć z laku, markowe salony, a przechodząc do sponsorowania zawodów sportowych czy zawodników z dyscyplin zarezerwowanych wyłącznie dla „elit”: żeglarstwo, tenis, golf czy formuła 1.
Jeżeli masz styczność z logotypem Rolex, to na pewno jest to wizerunek zaprojektowany tak, aby przywodzić na myśl jego unikalność i ekskluzywność.
Czy działanie tak jak Rolex, to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie. Każda marka – czy to B2C czy B2B może (i powinna) zaprojektować swoją podróż klienta z użyciem punktów styku w odpowiednich miejscach.
Zobaczmy jakie punkty styku można zastosować w marketingu cyfrowym.
Przykłady punktów styku w marketingu cyfrowym:
Media społecznościowe.
Na pierwszy ogień “oczywistości”. Od prostej reklamy, przez regularną, organiczną komunikację (posty na profilu Twojej firmy), aż po bezpośrednie wiadomości – za każdym razem, gdy konsument wchodzi w interakcję z Twoją marką na platformach takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, jest to punkt styku.
To, jaki zastosujesz styl komunikacji, kolorystykę, czy użyjesz logotypu, a nawet to, czy pojawią się emotki, będzie miało wpływ na sposób, w jaki odbiorca zakoduje Twoją markę.
Kampanie e-mailowe.
Będę powtarzał do znudzenia. Newslettery (nadal) działają i moim zdaniem długo jeszcze będą działać. W erze przeładowania informacyjnego newsletter pozwala nam dostarczyć starannie wyselekcjonowane i dopasowane do odbiorcy informacje.
Niezależnie od tego, czy jest to biuletyn, oferta promocyjna, czy przypomnienie o rezygnacji z karty, e-maile są niezbędnym sposobem na utrzymanie marki na pierwszym miejscu w świadomości konsumenta.
Strona internetowa.
Absolutny must have. Badania pokazują, że z roku na rok redukuje się czas poświęcany przez klienta na kontakt z handlowcem, a wydłuża czas badania oferty w sieci.
Strona internetowa może obejmować strony produktów, blogi, strony docelowe, a nawet chatbota, który odpowiada na pytania odwiedzających. Każda z tych stron ma znaczenie jak Twoja firma zostanie zapamiętana. Czy masz zaktualizowane dane na stronie? Czy Twój formularz kontaktowy wysyła automatyczną odpowiedź? To wszystko będzie wpływało na wizerunek twojej firmy.
Wyniki wyszukiwania.
Płatne reklamy, organiczne wyniki wyszukiwania lub wyróżnione fragmenty – każde wyświetlenie wyniku wyszukiwania jest punktem styku.
Nawet to, w jaki sposób zaprogramujesz zajawkę linku, będzie mieć ogromne znaczenie w interakcji z odbiorcą.
Reklamy cyfrowe.
Banery reklamowe, reklamy wideo lub reklamy retargetingowe na innych stronach internetowych lub platformach są kolejnym przykładem punktów styku.
A przecież to jeszcze nie wszystko.
Jest jeszcze kanał Twojej firmy na youtube czy na podcastach, są opinie w google pod profilem Twojej firmy i sposób w jaki na te opinie odpowiadasz, są także artykuły czy wpisy internautów na forach, jest zdjęcie pracowników czy Zarządu we wpisie blogowym innego specjalisty branżowego.
Ile punktów styku potrzeba?
W marketingu popularne jest powiedzenie, że konsument musi „zobaczyć” markę około siedem razy, zanim zdecyduje się na zakup.
Chociaż nie jest to sztywna zasada (ponieważ liczba ta może się różnić w zależności od marki, produktu i branży), podkreśla ona znaczenie spójnych i zróżnicowanych punktów styku.
To znaczy, że jeżeli za każdym razem Twój przekaz będzie brzmiał inaczej, nie będzie spójny, Klient może utracić zrozumienie, co oferujesz i zrezygnuje z zakupu.
Dlatego ujednolicenie przekazu jest tak ważne – zwiększa Twoje szanse na sprzedaż.
Jak aktualnie wygląda rynek usług marketingu internetowego?
W skrócie – dzieli się na dwie grupy: są agencje marketingowe specjalizujące się w jednym obszarze i są agencje multichannel.
Czym obie grupy się charakteryzują?
Wyspecjalizowana agencja marketingowa:
Agencje marketingowe działające w mediach społecznościowych.
Koncentrują się głównie na tworzeniu i zarządzaniu obecnością marki na platformach mediów społecznościowych – facebook, instagram, linkedin, tik tok, pinterest i inne.
Agencje marketingowe prowadzące kampanie reklamowe.
Często nazywane agencjami performance marketingu. Specjalizują się w tworzeniu i optymalizacji kampanii reklamowych w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych lub innych platformach cyfrowych. Tu również można zaliczyć agencje marketingowe wykonujące pozycjonowanie stron internetowych.
Agencje marketingowe realizujące audio i wideo.
Produkują i promują treści audio i wideo, od reklam po tworzenie kanałów na platformach jak youtube, spotify, podcasty itp.
Agencje marketingowe zajmujące się tworzeniem stron internetowych.
Poza projektowaniem stron i platform internetowych, agencje te zapewniają, że obecność marki w Internecie jest zoptymalizowana pod kątem doświadczenia użytkownika i konwersji.
Agencje marketingu wielokanałowego.
Wiesz już, jak wiele punktów styku można znaleźć w samym internecie. Wiesz też jak ważna jest spójna komunikacja w każdym z nich.
Każdy kanał charakteryzuje się innymi cechami – w samych social mediach algorytm inaczej promuje posty, użytkownicy mają inne oczekiwania co do form, nawet rozmiar grafik i wideo może się różnić więc projektowanie graficzne może również stanowić niemałe wyzwanie.
Do tego dochodzi na przykład prowadzenie kampanii reklamowych – czyli znajomość odpowiednich systemów albo naniesienie poprawek na stronę internetową aby odpowiednio konwertowała.
A to jedynie wierzchołek góry lodowej, w której należy uwzględnić działania marketingowe z uwzględnieniem strategii marketingowych Klientów.
Przy tak wielu punktach styku i różnicach pomiędzy kanałami, którymi trzeba zarządzać, dla wielu firm, które nie posiadają wieloosobowego i rozbudowanego zespołu marketingu, może to być bardzo trudne zadanie.
W tym miejscu, niczym rycerz na białym koniu, wkracza kompleksowa agencja marketingowa czyli inaczej agencja multichannel czy agencja wielokanałowa zatrudniająca zespół specjalistów.
Agencje te mają doświadczenie w różnych kanałach, zapewniając marce spójny głos, wygląd i styl wszędzie, gdzie tylko może dojść do interakcji z grupą docelową.
Dzięki współpracy z agencją multichannel marki mogą zarządzać punktami styku holistycznie, zapewniając konsumentowi płynne doświadczenie, zwiększając prawdopodobieństwo konwersji.
Dlaczego warto postawić na wiele kanałów?
Spójność.
Konsumenci otrzymują spójny przekaz marki na wszystkich platformach.
Wydajność.
Wykorzystując wiele kanałów, można skuteczniej dotrzeć do docelowych odbiorców.
Holistyczna strategia.
Zamiast rozproszonych wysiłków, wszystko jest pod jednym parasolem, zapewniając, że wszystkie punkty styku prowadzą konsumenta płynnie przez lejek sprzedaży.
Decyzje oparte na szerszym spektrum danych.
Agencje wielokanałowe mogą gromadzić dane z wielu źródeł, dając pełniejszy obraz zachowań konsumentów i pozwalając na lepiej przemyślane strategie.
Krótka ścieżka komunikacji.
Współpracując z jednym podmiotem, czas reakcji agencji na zmiany w strategii marketingowej Twojej firmy znacznie się skraca.
Podsumowując, zrozumienie i wykorzystanie punktów styku w dzisiejszej erze cyfrowej ma kluczowe znaczenie dla każdej marki dążącej do sukcesu, i dla której świadome pozyskiwanie nowych klientów ma znaczenie.
Decydując się na współpracę z wielokanałową agencją marketingową, marki mogą zapewnić, że nie tylko skutecznie docierają do swoich konsumentów, ale także zapewniają im płynną i niezapomnianą podróż.
Do kolejnego wpisu!
Bartek