Skip to main content

social media

>>>

Formularz kontaktowy



    Czy dobry pracownik = dobry klient? Jak zachęcić specjalistów do pracy u Ciebie?

    Czy to jakich pracowników zatrudniasz przekłada się na jakość i ilość klientów?

    Niezależnie od tego, czy jesteś początkującą firmą czy już doświadczonym graczem, tajemnica trwałego wzrostu i pozyskiwania klientów często sprowadza się do jednego podstawowego czynnika: dobrych pracowników. 

    W dzisiejszym wpisie wyjaśniam, w jaki sposób doskonali pracownicy mogą przełożyć się na większą liczbę klientów, w jaki sposób można zachęcić największe talenty do dołączenia do Twojej firmy (i jak agencja taka jak Strategic Ways może Ci pomóc to osiągnąć).

    Zacznijmy od podstaw: Czy dobrzy pracownicy oznaczają więcej klientów?

    Absolutnie tak. Bezpośrednio czy pośrednio, ale tak.

    Co to znaczy, że bezpośrednio? Jeżeli zatrudnisz wybitnego handlowca, ten zdobędzie wielu klientów.

    Pośrednio?

    Jeżeli zatrudnisz wybitnego pracownika administracyjnego, ten zorganizuje pracę w Twojej firmie tak, aby handlowiec zajmował się jedynie tym co potrafi najlepiej – sprzedażą.

    Co jeszcze?

    Dobry specjalista jest wizytówką firmy –  zapewnia wysoką jakość usług, buduje zaufanie klientów do Twojej firmy i jej markę na rynku.

    Dobrzy specjaliści rozumieją znaczenie empatii i komunikacji w kontaktach z klientami. Ich profesjonalizm, zrozumienie i umiejętność dostarczania rozwiązań stanowiących faktyczną odpowiedź na potrzeby klientów mogą prowadzić do pozytywnych opinii i dalszych poleceń.

    Poza tym, najlepsi pracownicy często wnoszą innowacyjne pomysły, pomagając firmie pozostać konkurencyjną, wyprzedzić pozostałych uczestników rynku, a docelowo zostać liderem.

    Jak zachęcić specjalistów do pracy w Twojej firmie?

    Przyciąganie wysokiej klasy pracowników wymaga przemyślanego, strategicznego podejścia. Oto kilka działań, które warto rozważyć:

    Konkurencyjne wynagrodzenie: Konkurencyjne pakiety wynagrodzeń, świadczeń, dodatków i możliwości uzyskania premii lub prowizji są atrakcyjne dla najlepszych talentów.

    Rozwój zawodowy: Na pewno znasz słynny dylemat odnośnie szkoleń: szkolić ale narazić się na ryzyko, że odejdą lub nie szkolić ale narazić się na ryzyko, że zostaną to pamiętaj, że zawsze na rynku jest jakiś konkurent, który swoich pracowników szkoli i rozwija. Pakiety szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych, na żywo i na platformie. 

    Dlatego jeżeli tylko masz na to budżet, nie wahaj się ani chwili i szkol. 

    A potem to zakomunikuj.

    Zastanów się też co spowodowało, że dobry specjalista jest tym dobrym specjalistą? Wpłynęło na to doświadczenie oraz jego nieustanny rozwój. Dlatego aby tym specjalistą pozostać, musi się rozwijać dalej więc będzie szukać miejsca pracy, które mu to zapewni.

    Pozytywne środowisko pracy: Pielęgnuj środowisko, które ceni pracę zespołową, szanuje różnorodność i docenia indywidualny wkład. Może to zwiększyć satysfakcję z pracy i lojalność wobec firmy, co z kolei przyciągnie więcej profesjonalistów do Twojej organizacji.

    Innowacyjne narzędzia i technologie: Współcześni specjaliści doceniają firmy, które inwestują w najnowsze technologie, które mogą sprawić, że ich praca będzie bardziej wydajna i dokładna.

    Nowe narzędzia, automatyzacje czy nawet wykorzystanie sztucznej inteligencji, powoduje, że dobry pracownik może skoncentrować się na innych wymagających jego uwagi czy zaangażowania obszarach.

    Silna marka: Zbuduj silną reputację firmy, dostarczając wyjątkowe usługi, zachowując przejrzystość i prezentując referencje od zadowolonych klientów i pracowników. Dla dobrego specjalisty praca pod sztandarem silnej marki daje nadzieję na otwarcie nowych, jeszcze lepszych możliwości w przyszłości.

    Silna marka to również taka, która wyraźnie komunikuje wartości, misję i wizję, którymi się kieruje. Dzięki temu przyciąga ludzi, którzy w swojej pracy widzą okazję do zmiany świata. 

    Równowaga między pracą a życiem prywatnym czyli work-life balance: Oferowanie elastycznych harmonogramów pracy, opcji pracy zdalnej lub długiego urlopu może sprawić, że Twoja firma będzie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych pracowników.

    Coraz więcej osób odchodzi od modelu pracy jako życia, a przechodzi do modelu pracy aby żyć.

    Załóżmy, że zadbałeś o każdy z tych obszarów – co dalej?

    Dobra agencja marketingowa pomoże Ci wypromować się nie tylko jako marka godna zaufania przez potencjalnych klientów, ale także jako marka godna zaufania przez potencjalnych pracowników. 

    Chodzi o Employer Branding.

    Czym jest Employer Branding: to wszelkie działania firmy, zmierzające do wykreowania swojego wizerunku jako dobrego, pożądanego pracodawcy.

    Te działania mogą być kierowane do wewnątrz (do aktualnych pracowników) lub do zewnątrz (do potencjalnych, przyszłych pracowników).

    W obu przypadkach (choć szczególnie w tym drugim) agencja digital marketingowa może pomóc Twojej firmie.

    Jeżeli masz pomysł na swój employer brand (może nawet masz ten pomysł spisany w formie strategii) agencja dobierze odpowiednie narzędzia komunikacji dopasowane do zachowań docelowych pracowników (linkedin, youtube, a może tik tok?), przygotuje plan komunikacji zgodny ze strategią i przeprowadzi w Twoim imieniu wszystkie działania.

    Podsumowując, jeśli chciałbym żebyś zapamiętał jedną rzecz z tego wpisu, to że nie zawsze prowadzenie działań marketingowych wycelowanych w generowanie leadów musi być jedynym rozwiązaniem.

    Budowa silnej marki pożądanego pracodawcy (employer brandu) może dać równie spektakularne skutki.

    I na koniec: gdzie moim zdaniem takie działania przyniosą najlepsze efekty? Wszędzie tam, gdzie zaciera się granica między specjalistą, a handlowcem.  

    Oczywiście moja ex-branża likwidacji szkód – w wielu organizacjach likwidator jest odpowiedzialny nie tylko za merytoryczną pracę ale także za wygenerowanie zleceń, negocjacje stawek, budowanie długotrwałej relacji z klientem. To powoduje, że do likwidatorów są “przyklejeni” klienci (towarzystwa ubezpieczeń, brokerzy i inni), którzy razem z tym likwidatorem wędrują po pracodawcach.

    Inny przykład: branża TSL (transport, spedycja, logistyka) – są firmy działające w modelu: handlowiec ofertuje i sprzedaje transport, a spedytor organizuje transport, a są też takie, które działają w modelu: spedytor pozyskuje, ofertuje i organizuje.

    Jak myślisz, czy jeżeli to spedytor przez większość czasu jest odpowiedzialny za kontakt z klientem, buduje z nim relacje, jest pierwszym kontaktem w przypadku problemów i na dodatek potrafi te problemy rozwiązać, czy klient pozostanie z pracodawcą czy ze spedytorem w przypadku jego zmiany miejsca zatrudnienia?

    Oczywiście, że ze spedytorem.

    Pewnego rodzaju paradoks, który dostrzegłem w ostatnim czasie w tej branży to rezygnacja z działań marketingowych (czy employer branding’owych) na rzecz licytacji, kto da więcej spedytorowi i podbieranie ich sobie nawzajem – a wraz z nimi ich klientów.

    Moim zdaniem nie tędy droga – zamiast licytacji na wynagrodzenia myślę, że należy zbudować zestaw unikalnych wartości, misję czy wizję, która spowoduje, że wybrana grupa specjalistów zapragnie dołączyć do Twojego zespołu, a dzięki temu przyczynić się do wprowadzania zmiany w świecie (przynajmniej w świecie grupy klientów).

    Aby tak się stało konieczna jest świadoma, przemyślana i rzetelnie prowadzona komunikacja.

    Do następnego wpisu,

    Bartek

    Zobacz jak pracujemy

    Czyli jak w sześciu prostych krokach realizujemy cele naszych Klientów

    1

    Rozmowa wstępna

    Pozwól nam lepiej zrozumieć Twoje problemy i potrzeby.

    2

    Opracowanie planu

    Znamy potrzeby. Czas określić cel i sposób na jego osiągnięcie.

    3

    Dobór narzędzi

    Wybieramy narzędzia marketingu internetowego, które pozwolą nam zrealizować plan.

    4

    Wdrożenie

    Czas przygotować materiały (do Twojej akceptacji).

    4

    Wdrożenie

    Czas przygotować materiały (do Twojej akceptacji).

    5

    Regularna współpraca

    Tworzymy materiały i publikujemy je zgodnie z ustalonym harmonogramem.

    6

    Comiesięczny raport

    Co miesiąc otrzymasz od nas raport skuteczności wraz z rekomendacją zmian, jeśli to konieczne.

    Napisz do nas!

    Opisz nam swój cel.
    Znajdziemy sposób by go osiągnąć!



      Zadzwoń do nas!

      Masz jakieś pytania? Z chęcią na nie odpowiemy!